„Manuál“ pro nastávající rodinku odchovů CHS Fleur D´Avalanche

03.02.2022

Milá nová rodinko, je mi jasné, že nejste "úplní blbci", i když to, co zde píšu, tak může trochu vypadat. Fakt je ale ten, že leckdy člověku nedochází souvislosti, tak jsem si dovolila sepsat pár řádků, ve kterých je povšechně popsáno, "jak na to".

Samozřejmě jsem Vám kdykoliv k dispozici na telefonu, messengeru, popř. mailu a pomůžu Vám řešit nestandardní situace, které vzniknou v souvislosti se životem našich odchovů u Vás.

Kočičí WC

Pro koťátko je potřeba připravit kočičí WC. Koťátka jsou zvyklá na bentonitové hrudkující stelivo, používaná značka je BritCare Premium, ale lze s úspěchem použít i Tigerino Nuggies, nebo třeba Zverlit, vše spíše střední zrnitost. Koťátka jsou zvyklá na kryté WC, to by mělo být vždy umístěno na klidném místě a pokud možno ne tam, kde má kočka misky s vodou a krmivem. Pokud má kryté WC dvířka, doporučuji je zpočátku vyndat, aby kotě vidělo a zvyklo si na vstup do WC.

Krmivo

Koťátka by měla být ze začátku krmena tím, na co byla zvyklá v původním domově. Je pak na Vás, jestli kočku budete i nadále krmit stejným způsobem, nebo ji převedete na jinou stravu/značku krmiva. Kotě má jiné nutriční požadavky než dospělá kočka, s tím je potřeba počítat a stravu tomu uzpůsobit. Koťátka jsou u nás krmena granulkami Royal Canin Maine Coon kitten, Royal Canin Kitten Secon Age a kotěcími granulkami Farmina N&D Prime kitten.

Ke každému kotěti je přibalen startovací balíček, který obsahuje 400g od každých granulí + 1 ks od každé kapsičky, na kterou jsou zvyklá. Jako hlavní strava je však pro koťata syrové maso, které dostávají 2x denně + mají neustálý přístup ke granulím. Masové balíčky jsou připraveny z krůtího prsa, krůtího srdce, hovězího libového a vepřové kotlety, část je nasekána na menší kousky, vepřové a krůtí je nakrájeno na kousky cca 1-1,5 cm. Samozřejmě nemusíte tvořit přesně tyto balíčky, sami zjistíte, co bude kotěti chutnat nejvíce. K tomu dostávají koťátka téměř každý den probiotika, buď zn. Feline FortiFlora nebo Capraverum CZ. Z pamlsků mají nejraději Cosma lyofilizované sušené kuřecí snacky a Feringa kitten. Ke správné výživě této velké kočky patří i zařazení výživových doplňků do stravy, jako je např. kolagen, vzorek kolagenu je zahrnut do startovacího balíčku.

Voda

Kočka by měla mít vodu neustále k dispozici. Zejména v letních měsících v parných dnech kočky více pijí, koťata pijí také častěji. Jsou naučení pít z fontánky a z misek. Ideální je rozmístit po bytě alespoň tři misky s vodou a popř. umístit mísu i do vany nebo sprchového koutu, pokud Vaše kotě bude rádo cákat a vylévat vodu. Vodu je potřeba měnit každý den, fontánku čistit pravidelně min jednou za týden. V každém případě je nutné počítat s tím, že mainy jsou vodomilové a pokud k tomu mají příležitost, budou se cákat ve vodě všude tam, kde to bude dostupné. Upozornění - v horkých letních měsících v žádném případě kočku nenamáčejte, narušili byste tím mikroklima, které si kolem sebe vytváří díky své srsti a kočka by mohla mít teplotní šok, Pokud se vám zdá, že kočka špatně snáší horko, namočte jí maximálně tlapky a umožněte jí lehnout si na studenou podložku (mokrý ručník, dlažba v koupelně, apod.)

Hračky

Kdo si hraje, nezlobí - pro kočky to platí dvojnásob. Je dobré mít vždy v záloze nějakou novou neokoukanou hračku, protože ty známé kočky časem přestanou bavit. Často uspějete s obyčejnou houbičkou na nádobí, peříčkem, roličkou od toaletního papíru. Oblíbené bývají i různé myšky, polštářky plněné kozlíkem nebo šantou, různá mávátka. Hračky je potřeba volit takové, aby z nich kočka nemohla oddělit části, které může spolknout - takové hračky mohou být nebezpečné. Je potřeba mít na paměti i to, že kočku mohou zajímat i takové věci jako nůžky, jehly, různé šňůrky, o které se kočka může poranit nebo si jinak ublížit. Takové věci je potřeba uklidit z kočičího dosahu. Do balíčku pro začátek je přidáno pár hraček, které se nám osvědčily.

Péče o srst

Péče o srst se různí podle délky srsti - dlouhosrsté kočky (jsou samozřejmě náročnější). Nicméně i krátkosrstá kočka ocení česání - jednak je to pro ni často příjemná záležitost, jednak jí tím pomůžete zbavit se odumřelých chlupů, kterých bývá zejména v době línání poměrně dost. Existují různé kartáče a hřebeny pro různou délku srsti. Nám se osvědčil kartáč s otočnými zuby na rozčesání zacuchané srsti, kartáč na pročesávání je s tenčími ostny, na konci s kuličkou, takže nedochází k nadměrnému dráždění pokožky. Na koupání, než se trochu změní kvalita srsti z kotěcí na dospěláckou používám kotěcí šampon Anjou, pak šampon na černou srst. Celý proces koupání začíná odmaštěním - nanese se pasta Groommers Goop, pořádně se promne srst, zejména tam, kde je mastná - kolem ocasu, náprsenka, bříško - a pak se důkladně opláchne hodně teplou vodou, pak se použije šampon Anjou pro zvolenou barvu srsti a pak kondicionér. Důležitá poznámka - kočka má vyšší tělesnou teplotu než člověk, je nutné tedy nastavit dostatečně teplou vodu (vám se bude zdát jako velmi teplá, až horká), jedině ta pak je kočce příjemnější.

Odpočinek

Kočky rády odpočívají během dne na různých místech a v různých výškách. Je dobré pro ně zakoupit nebo jim vyrobit odpočívadlo se škrabadlem, na kterém si zároveň můžou brousit drápky. Jako místo odpočinku pro ně může často sloužit i obyčejná krabice(ideální například rozbalený balík ). Často si k odpočinku vybírají i taková místa jako třeba pračka - takže doporučuju vždy před spuštěním takového spotřebiče spočítat kočky... Kočka by při odpočinku neměla být rušena - je normální, že dospělá kočka prospí velkou část dne a aktivní je jen krátký čas, často se přizpůsobí svému člověku a aktivní bývá po jeho příchodu z práce a večer. Měla by mít proto své odpočívadlo na klidném místě a všichni členové rodiny (to platí zejména pro děti) by měli vědět, že spící kočka se neruší a na spící kočku se nesahá.

Cestování

Kočku je dobré už odmala zvykat na cestování v přepravce. Přepravka je prakticky nutností zejména při cestách autem - vyděšená kočka, která skočí na hlavu řidiči vozu, může způsobit nehodu. Navíc je v případě autonehody v přepravce více chráněna než na klíně spolujezdce. Přepravku je dobré v autě připevnit bezpečnostním pásem, aby se při zatáčení nepřevracela a při prudkém zabrždění neletěla i s kočkou vpřed. A jen malá poznámka - kdo poveze nezajištěné zvíře v autě, koleduje si o průser a o pokutu.

Bezpečnost

V domácnosti může na kočku číhat řada rizik, která si majitel často ani neuvědomí.

Jedovaté rostliny. Kočky rády okusují rostliny a neřeší, jestli je rostlina poživatelná, nebo nikoli. Veškeré jedovaté rostliny by měly zmizet z míst, kam má kočka přístup.

Kuchyň. V kuchyni číhá na kočku řada nebezpečí - rozpálené plotýnky, nože na lince, různé spotřebiče. Pokud má kočka do kuchyně přístup, je potřeba "mít oči i vzadu". Na rozpálenou plotýnku umístit hrnec s vodou, aby na ni kočka neměla šanci skočit, nože hned uklízet, spotřebiče zavírat, aby do nich kočka nelezla

Okna. Okno v místnosti, kam má kočka přístup, musí být zabezpečené proti vypadnutí kočky. Kočka neřeší, jestli balancuje na okně v přízemí nebo v desátém patře. Jakmile zahlédne mouchu, ptáčka nebo cokoli jiného, co by mohla ulovit, skočí. Smrtelnou pastí pro kočky jsou ventilačky - kočka se zasekne a nedostane se ven, už řada koček takto přišla zbytečně o život. Upozorňuji na nutnost zabezpečení balkonu, zahrady proti útěku. Kočka se velmi snadno poleká čehokoliv, což by pro ni mohlo mít fatální důsledky.

Čistící prostředky. Jsou pro kočky nebezpečné. Smrtelné pro ně jsou desinfekce na bázi kresolů - tyto by se v domácnostech, kde žijí kočky, vůbec neměly objevit, kočce stačí ke smrtelné otravě olíznutá tlapka!!! Veškeré čisticí a prací prostředky by měly být uzavřené ve skříních, kam se kočka nedostane. Čištěné povrchy je vhodné opláchnout vodou nebo důkladně vytřít, aby kočka nemohla olízat použitý prostředek.

Nářadí. Je potřeba dávat pozor v kutilských rodinách na povalující se hřebíky, drátky a podobné věci - kočkám to připadá jako výborná hračka, ale mohou se o ně vážně poranit.

I když možná vypadá vše okolo kočky složitě, není péče o ně nijak extrémně náročná. Je pouze potřeba mít na paměti zejména bezpečnostní hlediska, pak bude Váš byt pro kočku bezpečný a kočka se bude cítit dobře, zvlášť pokud k tomu všemu přidáte potřebnou porci lásky a porozumění.

Hodně zážitků a krásných chvil s našimi odchovy!!!

© 2019 Krása a životní styl podle Hanky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!